Server 2012 üstünde DHCP Servisi (Part-1)

Merhaba Arkadaşlar, Bu makalemizde DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol) servisi hakkında bilgi vereceğim. Sadece kurulumu değil aynı zamanda çalışma sistemini de inceleyeceğiz. Bir bilgisayarın ağdaki diğer bilgisayarlar ile haberleşmesi ve kaynaklara […]

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemizde DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol) servisi hakkında bilgi vereceğim. Sadece kurulumu değil aynı zamanda çalışma sistemini de inceleyeceğiz.

Bir bilgisayarın ağdaki diğer bilgisayarlar ile haberleşmesi ve kaynaklara erişebilmesi için TCP/IP yapılandırılmasının doğru yapılması gerekir. IP adresi, Subnet Mask, Default Gateway ve DNS server ayarlarını kapsayan bu yapılandırma küçük yapılarda elle yapılandırmak mümkündür. Ama büyük yapılarda her Client için bu değerlerin tek tek girilmesi mümkün değildir. DHCP Servisi tüm bu TCP/IP yapılandırmasını bizim yerimize otomatik yapan servistir.

Aslında günümüzde ADLS modemlerimizin hepsinde DHCP özelliği var.Ama biz Server 2012 üzerinde bu servisi inceleyeceğiz
Şimdi zaten modemlerin içinde var iken neden Server 2012 yada diğer sürümleri üstünde DHCP servisini kurup kullanalım ki diye sorabilirsiniz.Hemen açıklayalım Server 2012 ve diğer sürümlerinde kullandığımız DHCP servisi sadece IP adresi değil aynı zamanda DNS,WINS gibi ortamda farklı hizmetler veren servislerimizin IP adreslerini Client tarafına otomatik olarak aktarmamızı sağlar.Aynı zamanda DHCP Yönetim Paneli üzerinden istersek IP Rezervation(Rezarvasyon), IP Exclude(hariç tutma) gibi 70 civarı ayar yapabiliriz.
Konumuz ile ilgili sıkça duyacağımız terimleri de kısaca açıklayalım.
Broadcast: Network üzerindeki tüm bilgisayarlara mesaj yollamamızı sağlayan protokol.
Header: Network’teki tüm paketlerimizin içinde olan ve üstünde Source(Kaynak-Gönderen) Destination (Hedef-Alıcı) taraflarına ait IP Adresi , MAC Adresi gibi bilgileri bulunduran katmandır.
Kuruluma geçmeden önce ortamdaki bir Client’ın otomatik olarak DHCP Server’dan IP alırken gerçekleşen işlemleri inceleyelim.
resim1

 

 

 

                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil-A

 

 

Şekil-A’da ki  gördüğümüz gibi 6 aşamadan oluşmaktadır.Aslında ilk 4 aşama Client’ın DHCP Server’dan IP alması için yeterlidir.Ama ben aynı zamanda ek olarak 2 aşama daha anlatıp Client’ın IP aldıktan sonra  yaptığı işlemleri de anlatacağım.

1.Aşama DHCP DISCOVER-Client’an Server’a(Broadcast Paket): Bu aşamada yeni açılan Client(İstemci) IP Adresi alıp kaynaklardan yararlanmak , internete çıkmak gibi nedenlerden dolayı ortamda DHCP sunucusunu aramak için bu paketi Network üzerinden yollar.

Bu paket Broadcast protokolü ile yollanır.

Bu aşamayı anlatırken sınavlara girip sertifikaları almayı düşünen arkadaşlarımız için hemen bir sınav sorusu çözelim.

SS: Network’te öyle bir paket bulunki içinde sadece Source(kaynak)’a ait MAC Adresi olsun.

C: Sorumuzun cevabı tabi ki DHCP DISCOVER paketi.

2. Aşama DHCPOFFER-Server’dan Client’a(Broadcast Paket) : DHCP Server kendisine ulaşan DHCPDISCOVER paketine cevap olarak Client’a DHCPOFFER paketini yollar.DHCPOFFER paketinde Server’ın Client’a önerdiği IP,Subnet Mask gibi(aslında bizim belirlediğimiz ayarlar bunlar) bilgiler bulunur.

Bu pakette gene Broadcast protokolünü kullanır.Header kısmının Source(Kaynak-gönderen) tarafında DHCP Server’a ait IP adresi MAC Adresi yazılıdır ama Destination(Hedef-alıcı) kısmında sadece Client’ın MAC adresi bulunur.

3. Aşama DHCPREQUEST-Client’an Server’a(Broadcast Paket): Client DHCPOFFER paketi ile Server’ın kendine önerdiği adres bilgilerini kabul edip kullanmak istediğini DHCPREQUEST paketi ile söyler.

4. Aşama DHCPACK-Server’dan Client’a (Broadcast Paket): Server tarafından Client’a önerilen adresin kullanılmasına onay verdiğini belirten pakettir.DHCPACK paketinden sonra Client ortamda kaynaklardan yararlanma ve interneti kullanabilir.Tabi Server tarafında yaptığımız ayarlarla ilgilidir bu durum.

Evet artık Network üzerinde Client’ın IP adresi alırken uyguladığı prosedürleri gördük.Aslında IP adresi Alınmaz sadece belli bir süre KİRALANIR.

Client almış olduğu IP Adresini 8 gün olarak kiralar.Sürenin neden 8 gün olduğunu merak edenler arkadaşlarım için bir açıklama yapayım hemen;

Bu süre aslında Microsoft tarafında her türlü ihtimal göz önünde bulundurarak yapılan testlerden sonra belirlenmiştir.Ben de yaptığım kurulumlarda kira süresini Microsoft’un belirlediği gibi 8 Gün olarak kullanıyorum.

Şimdi de 5 ve 6. Aşama ile bilgi verelim.5 ve 6. Aşamalar tamamen Server’dan IP almış Client’ın kullandığı adresi yenilemek için gerçekleşen prosedürleri içerir.

5 ve 6. Aşama : Bu noktada iki durum geçerlidir;

A)Günlük Olarak Açılıp Kapanan Clinet;  Daha önce IP almış olan Client açılırken  hep Kira süresinin bitimini beklemeden DHCP Server’a gidip kira süresini tekrardan 8 güne tamamlamak için  REQUESTS(istek) mesajını yollar.Server’da eğer yapılan özel bir ayar yoksa ACK(onay) verir.

B)Devamlı Açık olana Client;  Bu durumda ise herhangi bir kapanma yada yeniden başlatma durumu olmadığından Clinet Kira Süresinin(yani 8 günün) %50’lik kısmına geldiğinde(4 günü doldurduğunda) Server’a  kira süresini tekrardan 8 güne tamamlamak için REQUESTS(istek) mesajını yollar.Server’da eğer yapılan özel bir ayar yoksa ACK(onay) verir.

 

Artık tam anlamıyla DHCP servisinin nasıl çalıştığını öğrenmiş olduk.Şimdi kuruluma geçebiliriz.

Daha öncede belirttiğim gibi kurulumumuzu Server 2012 ile gerçekleştireceğiz.Son olarak DHCP servisini kuracağımız Server’ın IP Static(Sabit) olmadır.Eğer IP Adresimizi Static olmazsa sistem kurulumdan önce adresimizi sabitlememizi isteyecektir.

1

 

 

Server Manager konsolundan Add roles and features diyoruz.

2

 

Karşımıza gelen ekranda Next sekmesini tıklıyoruz.

3

 

Seçili gelen Role-based or feature-based installation şıkkını işaretli bırakıp Next sekmesine tıklıyoruz.

4

 

Herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyoruz.5

Burada DHCP Server rolünü işaretliyoruz.

 

6

Ardından sistem bize otomatik olarak DHCP Server ile beraber yüklenecek paketlerin bilgisini verir.

Bizde Add Features sekmesi ile onaylıyoruz.7

Tekrar yükleme ekranına dönüyoruz ve bu ekranımızı Next ile geçiyoruz.

8

Ardından Features Wizard ekranı ile karşılaşıyoruz.DHCP Server için ek bir paket yüklememiz gerekmediğinden herhangi bir değişiklik yapmadan Next sekmesine tıklıyoruz.

9

Karşımıza kurulumdan önce yapmamız gerekenler ile ilgili bilgilendirme çıkıyor.Tabi burada en önemlisi IP Adresimizin sabit olmasıdır.

10

 

 

Kurulumdan önceki son ekranımız.DHCP Server ile beraber yüklenecek paketlerin bilgisi veriliyor

11

Kurulumumuz başladı.

 

13

Evet sonunda kurulumumuz bitti.Artık DHCP Server’ımız hazır.Tabi ayarlarını yapmamız lazım.

DHCP Server ayarlarımız ile ilgili detaylı bilgiyi bir sonraki makalemde okuyabilirsiniz.

 

Umarım faydalı olabilmişimdir…

 

 

 

 

 

 

 

About volkansayf