Windows Server 2008 R2 Adım Adım Active Directory kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede Active Directory kurulumunu ele alacağız.Ama özellikle belirtiyim konu hakkında deneyimi az yada hiç olmayan arkadaşlarımıza yönelik bir çalışma olacak.Bu nedenle elimden geldiği kadar kafa karıştırmadan bilgi verip internet üzerinde ki İngilizce yada Türkçe olan diğer kaynaklardan çok daha yalın ve sade bir anlatım yapmaya çalışacağım.

Öncelikle nedir bu Active Directory çılgınlığı !!!

Hemen açıklayalım.Ortamda ki son kullanıcılarımızın(ki biz bunlara Client deriz) merkezi şekilde yönetmemizi sağlayan, en belirgin özellik olarak ta bilgisayarlarında oturum açarken kullanmak zorunda oldukları kullanıcı adı ve parolayı bizim sağladığımız ve bunun gibi sayısız yönetim imkanı olan , güvene dayalı bir çalışma ortamını sağlayan servistir.(Sanırım hayatımın en uzun cümlesini kurdumJ)

Bu konu ile ilgili sıkça Active Directory(A.C) ve Domain Controller(D.C) şeklinde iki isim duymuşuktur.

Hemen bunları da açıklayalım birer cümle ile;

Active Directory(A.D): Merkezi yönetim yapmamızı sağlayan servisin adı.

Domain Controller(D.C): Bu servisin kurulu olduğu Servera(Yani Donanımsal olarak bir bilgisayara) verilen isimdir.

Evet sanırım yeteri kadar ön bilgi vermiş olduk artık Yerim Seni Active Directory! Deyip kuruluma geçelim….

—Active Directory başlat(start) menüsünde ki çalıştır(run) komut satırına yazılan dcpromo komutu ile kurulur.Aynı zamanda

Fakat önce Server 2008′in yeni kurulmuş olduğunu varsayarak iki tane kritik ayar yapmamız gerekiyor.

Biri servera sabit IP(Static IP)adresi diğeri de belirlediğimiz ismi vermek.Bunları yapmazsak kurulum sihirbazı mutlaka IP adresini sabitlememizi isteyecektir.Server ımızın ismine gelince de bunu daha sonraki aşamaları düşünerek kısa ve unutmayacağımız bir şekle çevirmenizi öneririm.Çünkü Domain Controller’ın ismi her zaman önemlidir.

Şimdi öncelikle sabit IP adresi verelim sistemimize

Resim- 1

Resim -1′de gördüğümüz gibi ama burda çok önemli bir ayrıntı var.Oda Active Directory verdiğimiz IP adresini DNS olarak ta girmek.Buda demek oluyor ki kurulum sırasında beraberinde DNS servisinide kuracağız.DNS’i bir başka makalem de detaylı şekilde anlatacağım şimdilik sadece bu şekilde bırakmamız yeterli.

Ardından Servera isim veriyoruz.

Resim-2

Resim-2′deki gibi isim verme işlemini yapıyoruz.Gene dikkatli etmemiz gereken başka bir nokta servera isim verirken Türkçe karakter kullanmamak.İsim verdikten sonra sistem otomatik olarak bizden yeniden başlatmamızı(Restart) isteyecektir.

Evet artık sistemimiz kuruluma hazır hale geldi.Daha önceden de belirtliğim gibi dcpromo komutu ile kuruluma başlıyoruz.Gene kafanızı karıştırmamak için açıklamak istiyorum istersek Server Manager konsolundan Add Role sekmesini kullanarak ta kurulum yapabiliriz.Ama ben komut satırını kullanarak kurulum yapacağım bilmeniz gereken ikisinin arasında herhangi bir fark yok.

 

Resim- 3

Resim 3′de gördüğünüz gibi komutu buraya yazarız.

Resim-4

Ardından önce Resim-4′deki gibi kurulum aşamasına başlangıç için gerekli kontroller ve servisler çalışmaya başlar.

Resim-5

Sonrada Resim-5′deki gibi karşılama ekranı açılır.Bu ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan Next sekmesiyle geçeriz.

Resim-6

Bu ekranda Server 2008 Domain ortamındaki diğer bilgisayarlar hakkın da bilgi veriyor.Gene Next ile geçiyoruz bu ekranı.

Resim-7

Ortamda ilk kurduğumuz Server olduğunu varsayarak Create a new domain in a new forest seçeneğini işaretleyip Next diyoruz.

Resim-8

Buraya kuracağımız Domain’in Tam Dns adını yazıyoruz.Bu noktayı da yeni başlayan arkadaşlarım için açıklamak istiyorum.İnternetde ki diğer kaynaklarda genelde buraya networkakademi.com yada networkakademi.net şeklinde isim veriliyor ama bir başka makalede açıklayacağım nedenlerden dolayı DNS ismimizi sonunda .local olarak yazmamız iyi olacaktır.

Resim-9

Resim-10

Burda gene ortamdaki ilk sunucu olduğunu varsayarak Forest seviyesini Windows Server 2008 R2 yapıyoruz.Bu seçeneğin ortamdaki son kullanıcıların işletim sistemi ile alakası olmadığını bilmeniz şimdilik yeterli.

Resim-11

Resim-11′de biraz evvel bahsettiğimiz DNS servisini de kuruyoruz.Burda belirtmek istediğim DNS servisini ortamdaki başka bir sunucuya yükleme olanağımızda var ama sayısız neden ile aynı servera yüklemek iyi olacaktır. Resim-12

DNS kurulumuna başlamak için onay vermemiz gerekiyor “Yes” diyoruz. Resim-13

Database ve Log dosyalarının hangi dizinde tutulacağını soruyor.Bu şekilde bırakıp ilerliyoruz. Resim-14

Burada da bizden Directory Service Restore Mode şifresini istiyor sistem.Piyasada ki abilerimizin bir kısmı bu şifreyi Administrator(Sistemdeki en yetkili kullanıcı) şifresi zannediyor.Aslında bu şifre olurda Server çökerse ve Active Directory Servisimiz çalışmaz ise sorun gidermek için Restore Mode kullanırken oturum açmamızı sağlayacak şifredir. Ben burdaki şifreyi şimdilik Aa12345 olarak yazıyorum .Tabi ki unutmayacağımız bir şifre belirlemek iyi olacaktır.Ama unutsak bile kurulumdan sonra NTDSUTIL komutu ile değiştire biliriz..Bunu da başka bir makalemde yazacağım.

Resim-15

Export Settings şuana kadar yaptığımız ayarları alıp bir başka kurulumda kullanmamız için bize kolaylık sağlıyor.Bu konuya çok girmeden Next deyip ilerliyoruz.

Resim-16

Evet artık kurulum başladı.Verdiğimiz bilgiler ışığında işlemler sürüyor.Bu aşamada sadece beklememiz gerekiyor.Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız istenecektir.İstersek bunuda ekranda ki Reboot on completion seçeneğini işaretliyerek otomatik yaptırabilriz.

Resim-17

Evet kurulumumuz tamamlandı.Sunucumuz yeniden açıldığında artık Active Directory servisimiz devreye girmiş olacaktır.

 

Resim-18

 

Artık Active Directory Servisimiz kullanıma hazırdır.Bir sonraki yazımda kaldığımız yerden gene yeni başlayan arkadaşlarımız için kullanıcı oluşturma ve şifre ayarlarını yazacağım.Görüşmek üzere…

Üstümde büyük emeği olan

Sevgili Hocam BÜLEN GÜR’e saygılarımla….

About volkansayf